This is a lifetime skill for the student. Cell phone plans, comparing monthly fee and price per text message. In this project your group will be choosing between two real life situations and then using systems of linear equations to decide what to buy. to find the solution to the written system. A system of linear equations is a system made up of two linear equations. A customer wants to know how to decide which plan will save her the most money. a. Review with student the question:  A cell phone plan costs $45.00 per month with the cost for texting an added $0.25 per text. Two cars comparing the base price (the cost of the car) and the cost of driving the car. Step 1. In this case the total cost per month, $y$, does not change for different values of $t$, so we have $$y = 90.20$$, Plan C has a basic fee of \$49.95 even if no text messages are sent. Cell Phone Plans System of Equations Project. His parents has decided him to bought a new phone ( Iphone 5s Gold ). Looking at the graphs of the lines in the context of the cell phone plans allows the students to connect the meaning of the intersection points of two lines with the simultaneous solution of two linear equations. Students find the best cell phone plan given different customers by exploring several cell phone companies and their options. Created: Jul 28 ... Free. When is Company T a better Value? 175 North Beacon Street The project idea is that the students are helping the PTA be educated on how to select the best cell phone plan. We can write the total cost per month as $$y = 49.95 + 0.05t$$. Systems of Linear Equations- Cell Phone Plans (no rating) 0 customer reviews. 2. $$ \begin{align} 0.1t + 29.95 &= .05t + 49.95 \\ .05t &= 20 \\ t &= 400 \quad \text{Text Messages} \end{align} $$, $$ \begin{align} 0.05t + 49.95 &= 90.20 \\ 0.05t &= 40.25 \\ t &= 805 \quad \text{Text Messages} \end{align} $$, Plan A costs a basic fee of \$29.95 per month and 10 cents per text message, Plan B costs a basic fee of \$90.20 per month and has unlimited text messages, Plan C costs a basic fee of \$49.95 per month and 5 cents per text message. I feel like it is really important for students to really understand what they are doing when they solve a system of equations. Two cars comparing … Loading... Save for later. All three plans start with a basic monthly fee; in addition, the costs for Plans A and C increase at a steady rate based on the number of text messages sent per month. Preview and details Files included (1) doc, 257 KB. Creative Commons Plan B has a lower basic fee (\$29.95) than Plan A (\$49.95); therefore it starts lower on the vertical axis. If you would like the student to do independent research on the different types of cell phone plans following are websites for Verizon, ATT, Sprint and TMobile to begin research. When the student is confident in the ability to write the linear equation have the student calculate the monthly cost if 100, 200 and 300 text messages are sent. At an intersection point of two lines, the two plans charge the same amount for the same number of text messages. Solve linear … Typically, there are three types of answers possible, as shown in Figure \(\PageIndex{6}\). Licensed by Illustrative Mathematics under a Your job is to prepare a summary that compares two of your company’s calling plans to help an FSI staff member (Mr.Byan) decide which plan is best for him. The two situations are: 1. Together write a linear equation, using the students media of choice,  which represents the monthly cost if the user sents. Once the student is confident, have him/her complete the task using the students media of choice. The same type of analysis can be done for cable services, bundled or unbundled, streaming services, group dinners or rental costs. Since Mr. Byan is tech savvy and a In addition, each text message costs 10 cent or \$0.10. (y=45+0.25t) SWBAT graph lines that represent 2 cell phone plans and solve the system of equations to determine the best plan. Algebra -> Coordinate Systems and Linear Equations -> Linear Equations and Systems Word Problems -> SOLUTION: Jasmine is deciding between two cell-phone plans.The first plan has a $50 sign-up fee and costs $20 per month. Two cars, comparing the base price (the cost of the car) and the cost of driving the car. Cell Phone Plans Situation: You have graduated from high school The Cell Phone Plan Comparison project has students comparing four (4) cell phone plans and determining which one is best for their needs in terms of talking and texting. So check out these 15 systems of equations activities that will help students understand and practice finding the solution to two linear equations. Students analyze a cell phone bill to create a linear equation of how to calculate the bill. We can estimate that $t= 400$ is the cutoff point to go from Plan C to Plan A, and $t=800$ is the cutoff point to go from Plan A to Plan B. The students will choose two companies, choose two similar plans, choose variables (this may vary, so Prepare a written plan for the doctors suggesting nutrition requirements that should be included in the diets for patients with a specific illness. To find the exact coordinates of each intersection point, we need to solve the corresponding system of equations. Real-world situations including two or more linear functions may be modeled with a system of linear equations. This linear equations project was one of my favorite things about teaching Algebra. Generally speaking, those problems come up when there are two unknowns or variables to solve. The students are required to find the solution algebraically to complete the task. Preview. Skip to content Big Idea The purpose of this lesson is for students to understand how to analyze a system of equations to determine when a plan is cheaper, more expensive, …

system of linear equations project cell phone plan

What Bear Played In Night Of The Grizzly, Moir's Recipes Pdf, Miele Spare Parts Singapore, Subject To Terms And Conditions Clause, Sleeping Cat And Snake, Dripping Springs Ranch For Sale, Bat And Ball For 2 Year Old, Weather In Ostend In October, Deep Fried Brie Recipe Jamie Oliver, Best Camcorder Under $150,